Bilim Kafe Hakkında

Bilim toplumla nasıl buluşturulur?

Bilim, kültür ve sanat müzeleri, gazete yazıları, internet ortamından kolay izlenebilen kısa filmler ya da büyük bütçelerle yapılan belgeseller hemen ilk akla gelenler. Son birkaç onyıldır bilimi topluma götürmek üzere kullanılan etkin yönetemlerden bir diğeri ise bilim kafeler. İlki 1960’larda felsefe üzerine Fransada başlayan bilim kafeler, diğer bilim dallarını da kapsayacak şekilde 1990’larda İngilterede devam etti. Bu kapsamda gerçekleştirilen etkinliklerle bilim adamları ofislerinden, laboratuvarlarından çıkarak kafelerde yaptıkları bilimi toplumla paylaşmaya başladılar. Bu paylaşımlar olabildiğince interaktif gerçekleşmekte ve 7’den 77’e herkes aklındaki soruları konunun uzmanlarına yüzyüze sorabilmektedirler. Hatta sorulara cevaplar sadece konuşmacı tarafından değil, dinleyiciler tarafından da cevaplanmaktadırlar. Ülkemizde benzer etkinlikler dönem arası seminerleri ile ODTÜ’nün de dahil olduğu çeşitli üniversiteler tarafından düzenlenmektedir. Bu etkinlikler daha çok üniversite amfilerinde kısa dersler şeklinde gerçekleştirilmektedir.

ODTÜ’lü Hocalar Türkiye’yi dolaşıyor

Yakın bir zaman önce ODTÜ Türkiye’de üniversiteler arasında ilk defa bu yaklaşımı değiştirerek, “ODTÜ Bilim Kafe” adı altında hocaları ile Türkiye’deki farklı illeri ziyaret edip bilim kafeleri halka açık mekanlarda gerçekleştirmeye başlamıştır. Her yaştan dinleyicinin katıldığı bu etkinliklerde kahve ikramı eşliğinde, toplumu ilgilendiren ilginç konular sade bir dilde anlatılmaktadır. ODTÜ Bilim Kafe’nin ilk denemesi Mersin’de Korhan Özkan Hocamızın “Kuraklık” üzerine gerçekleştirdiği konuşma olmuştur. ODTÜ Bilim Kafe sonraki duraklarında, Yeşim Soyer Hocamızla beraber Eskişehir’de “Palm Yağı”, Bilge Demirköz Hocamızla Antalya’da “Uzay Radyasyonu”, Adil Oran Hocamızla Adana’da “Girişimcilik”,  Raşit Turan Hocamızla Kıbrısta “Güneş Enerjisi”, Aslı Bugay Hocamızla İzmir’de “Sınav Stresi”, Çiğdem Atakuman Hocamızla Gaziantep’te “Göbeklitepe”, Şeyda Ertekin Hocamızla İstanbul’da “yapay zeka”, Mecit Halil Öztop Hocamızla Mardin’de “mutfakta bilim” ve Korhan Özkan Hocamızla Ankara’da ODTÜ kampüsünde “Antarktika ve Kuzey Kutbu ekspedisyonları” konularını toplumla buluşturmuştur.


ODTÜ Bilim Kafe Ekibi

Doç.Dr. Y. Eren Kalay Sultan Çelikcan Aylin Turgut Ecevit

Yiğit Karabayer

Ekin Berkyürek

İletişim

ODTÜ Bilim İletişimi Grubu (ODTÜ-BiG)

Telefon: 0312 210 41 84

E-posta: big@metu.edu.trMuhteşem Soğuk: Antarktika ve Kuzey Kutbu Ekspedisyonları

19 Şubat 2020 · Dr. Öğr. Üyesi Korhan Özkan

Adres:Toplum ve Bilim Merkezi Cam Silo Bina (Bilim Atölyeleri)
Zaman: 19 Şubat 2020, 19:00

Detaylı Bilgi

Mutfakta Bilim mi Olurmuş?

14 Aralık 2018 · Doç. Dr. Mecit Halil Öztop

Adres: Mardin Müzesi-Müze Kafe, Cumhuriyet Meydanı Üstü, Sar Mahallesi, Artuklu/Mardin Zaman: 14 Aralık 2018, 17.00

Detaylı Bilgi

Bu Yapay Zeka da Çok Olmuyor mu?

16 Mart 2018 · Yrd. Doç. Dr. Şeyda Ertekin

Adres:

Detaylı Bilgi

Baştan Yazılan Tarihin Göbeğinde Neresi Var?

08 Aralık 2017 · Doç. Dr. Çiğdem Atakuman

Yakında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girecek olan Göbekli Tepe, son yılların en önemli arkeolojik keşiflerinden biri...

Detaylı Bilgi
  •  
  • 1 / 3
  • »

Etkinlik Takvimi

14 Aralık
Doç. Dr. Mecit Halil Öztop
16 Mart
Yrd. Doç. Dr. Şeyda Ertekin
08 Aralık
Doç. Dr. Çiğdem Atakuman
  •  
  • 1 / 3
  • »