Muhteşem Soğuk: Antarktika ve Kuzey Kutbu Ekspedisyonları

Kutuplar buzlarla kaplı uçsuz bucaksız dağları ve başka hiçbir yerde gözlenmeyen canlı yaşamı ile dünyamızdaki en ekstrem coğrafyalar. Küresel iklim döngüsünün merkezinde bulunan kutuplar iklim değişimine hızla tepki verip yer yer hızla eriyorlar. Üzerlerindeki bu baskılar kutup ekosistemlerini yok olma riski ile karşı karşıya getirmiş durumda. Doğa bilimciler için kutup ekosistemleri hem küresel iklim döngüsünü anlamak hem de bu ekosistemlerin yaşadığı değişimleri anlamlandırmak için çok önemli bir araştırma alanı.

Söyleşimizde kutup besin ağları konusunda yaptığımız çalışmalardan; bir bilim adamının ekstrem koşullardaki araştırma deneyimlerinden; ve bu muhteşem coğrafyaların barındırdığı eşsiz yaşamdan kutuplardan gelen görseller eşliğinde bahsedeceğiz.

Korhan Özkan, bir ekoloji araştırmaları kapsamında 3 kez Kuzey Kutbuna 2 kez de Antarktika’ya düzenlenen ekspedisyonlara katıldı. Ülkemizde de bu araştırmaları kutup ekosistemlerine benzer özellikler taşıyan yüksek irtifa göl ekosistemlerinde sürdürüyor. Daha fazla bilgi için:

www.korhanozkan.org

http://antarktika.ims.metu.edu.tr/